Aralık 8, 2021

Rasyomed ile Sağlıklı Sohbetler Aralık

Her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de yazılım büyük önem taşımaktadır. “Rasyomed ile Sağlıklı Sohbetler” yazı dizimizde bu ay sağlık sektöründe yazılım üzerine çalışan Hakan Battal konuğumuz. Kendisi ile sağlık sektöründe dijitalleşmenin önemi ve sağlık sektöründe yazılımlar üzerine sohbet edeceğiz. 

  1. Hakan Bey merhaba. Biz sağlık sektöründe dijitalleşmeyiMHRS (Merkezi Hastane Randevu Sistemi) ile deneyimledik. Ancak sağlık sektöründe dijitalleşmenin ve yazılımların başlangıcı ve ilerlemesi hakkında bizi biraz daha detaylı bilgilendirebilir misiniz? 

Sağlık sektöründeki dijitalleşme merkezi randevu sisteminin yanı sıra hasta bazlı bilgilerin iletilmesine tek platformda toplanarak hastaya servis edilmesi ile devam etmektedir. Bakanlık Kaynaklı servis olmak ile özellikle e-nabız ve tele tıp hastane süreçlerinde dijitalleşmenin öncü örnekleri arasına girmiştir. 

Bunların yanı sıra hastaneler kendi verilerinden beslenerek ilgili HBYSfirmalarına yapay zekâ algoritmaları ve karar destek sistemlerini geliştirmek ile ilgili fikir beyan edip çıktı almak istemektedirler. Yapay zekâ ve klinik karar destek sistemlerinin çıktıları dünya genelinde HIMM’S akreditasyon başlığı altında takip edilmektedir. 

  1. Hastane bilgi yönetim sistemi ve yoğun bakım bilgi yönetim sistemi gibi terimleri son yıllarda sıklıkla duyuyoruz. Bu sistemlerin oluşturulmasının sağlık sektörüne faydaları nelerdir?

Hastane bilgi yönetim sistemlerinin uç birimlere detay anlamında cevap verememesi yoğun bakım gibi uzman sistemleri doğurmuştur. 

Yoğun bakım uzman sistemler hastanın klinik bulguları vital öyküleri ve takipleri açısından ilgili branşlarda gereklilik arz etmiştir. Bu anlamda HBYS firmaları ayrıca yoğun bakım sistemleri yazmaya başlamıştır. Bunun canlı örneklerini özellik ile hasta başı monitörün, vital bilgilerle beslenip merkezi monitörlerde gösterilmesi uç birimler açısından hasta başında geçirilen zamana olumlu katkılar sağlamıştır. Doktorların yanı sıra hemşirelik hizmetleri de dijitalleşmeyi, bu uygulamaları kullanarak çarşaf denen sayfaları doldurarak zaman kaybından tasarruf etmiştir. 

Doktorun ve hemşirenin hastaya daha fazla yoğunlaşmasına, belirlenen kritik uyarı sistemleri ile anında müdahale edilmesi, gözlemlenmesi gibi hastanın tedavi süreçlerinde hemşirelere ve doktorlara yardımcı olmaya devam etmektedir. 

  1. Yazılımları etkinkullanan hastanelerve bu hastanelerden elde edilen veriler bize ne anlatıyor? 

Hasta bakımı açısından verimlilik, hastane işletmesi açısından kalite gibi süreçleri ortaya çıkarmaktadır. Elde edilen veriler aynı zamanda KKDS (Klinik Karar Destek Sistemleri) için verilerin oluşmasına ve bunun işlenmesine zemin hazırlamaktadır. 

 

  1. Sağlık sektöründe yazılımların kullanılması ve sektörün dijitalleşmesi pek çok iş fırsatı da yaratmaktadır. Acaba bize yazılım tarafında ve teknik personel anlamında ne gibi iş kolları olduğunu iletebilir misiniz? Bu ekiplerde yer alan arkadaşlarımızın ne gibi görevleri bulunmaktadır?

Verilerin modüler hale getirilmesi ve son kullanıcı tarafından işlenmesi için yazılım (Developer) kaynağı son kullanıcı testleri saha testleri ve kurulum açısından ihtiyacın giderilmesi için yazılım destek, analiz destek, test desteği yerinde kullanıma uygunluk açısından da saha destek ekiplerinin tarafından yönetilmesi gerekmektedir. 

Bunların yanı sıra son kullanıcı ile aynı dili konuşabilmek adına özellikle sağlık sektöründe medikal danışmanlık, ürün yönetimi ve iş yönetimi gibi kollarda ön plana çıkmaktadır. 

Proje yöneticisi, proje sahibi, iş sahibi, müşteri yöneticisi aynı zamanda sahada yazılım geliştiren ve analiz yapıp iş kaydını modül takımlarına açan danışman ekiplerimiz bulunmaktadır. 

 

  1. Bu alanda kariyer yapmak isteyen arkadaşlarımıza neler tavsiye edersiniz?

Temelde dinamik bir alan günümüz süreçlerini göz önüne aldığımızda hastanın tedavi edilmesi ve bu hizmetin sunulması adına sürekliliği olan bir yapı zaman ile gelişime açık olan kariyer açısından bilişimin içinde bulunan önemli kollarda (sistem, network, donanım, yazılım) adım adım kendini geliştirebileceği büyük bir yapı, donanım ile başlayan sonrasında network ve sistem tarafında temelini oluşturduktan sonra yazılım tarafında tam donanımlı bir kariyer planlaması yapılarak sektörde önemli işler çıkartan başarılı kariyere sahip bir kişi olunabilir. 

Yorumunuz